Newmarket Academy

Staff

Leadership Team


Martin Witter
Headteacher

Victoria Horne
Deputy Headteacher

Jacky Hill
Operations Director – Data and Timetabling

Neil Fisher
Assistant Headteacher – Behaviour and Attendance

Sophie Gynn
Assistant Headteacher – Academic Progress and Raising Standards Lead

Richard Hall
Assistant Headteacher – Character and Student Leadership

Laura Elsden
Assistant Headteacher -Teaching and Learning

Teaching


English

Nina Matthews– Associate Assistant Headteacher (English)

Craig Staples – Lead Practitioner for English

Lee Robson – Teacher of English, Second i/c English

Lesley Densham-Wilson – Teacher of English

Elizabeth Merry – Teacher of English

Roz Lawson – Teacher of English


Mathematics

Paul Bloom – Associate Assistant Headteacher (Maths)

Barry Woodward – Teacher of Maths, Second i/c Maths

Robert Bolton – Teacher of Maths, Lead Practitioner Mathematics

Christine Shand – Teacher of Maths, Assistant Coordinator for STEM

Carl Simmons – Teacher of Maths


Science

Laura Elsden – Associate Assistant Headteacher (Science)

Helen  Harridge – Teacher of Science, Second i/c Science, Head of Year 9

Claire Fuller – Teacher of Science, Assistant Coordinator for STEM

Keeley Hoyle – Teacher of Science & Director of Extended Learning

Adam Rash – Teacher of Science

Lorna Adams – Teacher of Science


Art

Tiffany Turner – Head of Art, Head of Year 7


Drama

Charlotte Kuell – Head of Drama

Jordan Bond (Maternity leave) – Teacher of Drama, Dance & Music, Head of Year 8


Design Technology

Richard Hall – Assistant Headteacher, Teacher of Design Technology

Kira Barnard – Teacher of Graphics, Art, Craft and Design


IT/Business Studies

Danielle Dawson – Head of Business & IT, NAGBPP Coordinator


Food Technology

Alison  Young – Head of Food Technology


Physical Education

Lee Crick – Head of PE

Neil Fisher – Assistant Headteacher, Teacher of PE

Alfie Norman – Teacher of PE, International Youth Programme Coordinator (NAIYP), Head of Year 8


Humanities

Emma Holness – Head of History

Dawn Gordon – Head of Geography

Lucy Matten – Head of RE

Samuel Barker – Teacher of History, Head of Year 11

Sophie Gynn – Assistant Headteacher, Teacher of Geography

Robert Wilkinson – Teacher of Humanities

MFL

Nina Sturgess – Head of MFL

Angela Jarvis – Teacher of French

Abigail Dallas – Teacher of French


Music

Martin Sorento Dichmann – Head of Music

Jordan Bond – (Maternity Leave) Teacher of Drama & Music, Head of Year 8

SEND

Abigail Baker – SENDCo

Teaching Support


Jacky Hill – Operations Director

Tabitha Bourne – Paraeducator, Polaris

Lisa  Collins – Senior Cover Supervisor

Charlotte Collins – Teaching Assistant

Kieran Hawkins – Cover Supervisor

Debbie Hoxley – Teaching Assistant

Kateryna Mazepa – Teaching Assistant

Roman Anderton – Teaching Assistant

Nikki Johnston – Librarian

Katrina Langham – Teaching Assistant

Marion Lawler – Senior Science Technician

Phillippa Legg – Food Technician

Sarah Matthews – Cover Supervisor

Ashley Lippe – Science Technician

Joanne Smith – Teaching Assistant

Katarzyna Sobczak – Paraeducator, Polaris

Zoraida Vazquez Rico – Teaching Assistant 

Ceri Williams – Higher Level Teaching Assistant

Caroline Smith – Teaching Assistant and Duke of Edinburgh Award Manager

Deborah Wilson – Paraeducator, Polaris

Pastoral


Georgia Bailey – Deputy Designated Safeguarding Lead

Helen Honeyball – Pastoral Officer for year 7

Melanie Howlett – Pastoral Officer for year 8

Tom Cockerton – Pastoral Officer for Year 9

Deborah Robinson – Pastoral Officer for year 10

Annette Hill – Pastoral Officer for Year 11

Steph Rogers – Pastoral Officer

Sarah Lowther – Pastoral Officer for Polaris

Administration


Hayley Bacon – HR & Administrative Assistant

Sandra Barney – Attendance officer

Sheralee Clennell – Administrative assistant

Ian Jackson – Sports Development Manager 

Jasmin Finniear – Finance Assistant

Sian Newby – Headteacher’s PA

Lucy Jones – Exams and Data Officer

Dee Sale – Reprographics & Administrative assistant

Angela Richardson– Administrative Assistant

Ziggy Hedges-Oren – Administrative Assistant (SEND)

Terence Anderton – Exams invigilator

Maria Cullum – Exams Invigilator

Rodney King – Exams Invigilator

Rowena Berridge – Exams invigilator

Andree Bowmer – Exams invigilator

Ian Gowens – Exams invigilator

Cindy Pascoal – Exams invigilator

Julie Kowalczyk – Exams Invigilator

Caroline Overbeke – Exams invigilator

Colin Richmond – Exams invigilator

Alison Lister – Exams invigilator

Janice Avella – Exams invigilator

Catherine Jones – Exams invigilator

Chris Rogers – Exams invigilator

Tracy Payne – Exams invigilator

Lesley Hogden – Exams invigilator

Madeline Hooton – Exams invigilator

Site


Michael Munro – Site Manager

Ernie Keutgen – Caretaker

Jolanta Biskont – Cleaner

Dinah Dorling – Cleaner

Bozena Pogudz – Cleaner

Belinda Henderson – Cleaner

Angela Lille – Cleaner

Beata Wyczesany – Cleaner

Ewelina Kielis – Cleaner

Susan Harkness – Midday supervisor

Irene Keeley – Midday Supervisor

Ryan McClean – IT Support (TRUST)

DofE_Newmarket Academy_stacked logo